Yaşam Notlarım'a Hoş Geldiniz.17 Nisan 2013 Çarşamba

Gıdaların Ambalajına Dikkat Etmeliyiz

Gün geçmiyor ki, gıdalarımız ve sağlığımız konusunda yeni birşeyler öğrenmeyelim. Bir arkadaşım, gıdalarda kullanılan plastik ambalajlarla ilgili aşağıdaki bilgiyi facebook sayfasında paylaşmış, aynen kopyalıyorum:

Yoğurt alırken bu rakamlara dikkat !


Yoğurt satın alırken sadece son kullanım tarihlerine bakıyorsanız, size bir uyarımız var

Yoğurt kapları tehlike mi saçıyor ? Aldığınız yoğurtların plastik kaplarındaki rakamlar size mesaj veriyor.

... Yoğurt kabınızın altında 5 rakamı varsa içiniz rahat olsun ama hiçbir rakam yoksa sağlığınız tehlikede !

Marketlerden aldıkları yoğurtların plastik kaplarının altındaki işaretlerde rakam yazmadığının farkına varan tüketiciler sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle bu rakamların önemine dikkat çektiler.

Gelen şikayetler üzerine uzmanlar da “Plastik kapta bulunan yoğurtları almadan önce ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Üçgen işareti içindeki rakamlar size sağlığınız hakkında mesaj veriyor. ‘5’ rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında kullanılır ve zararsızdır” diyerek hem firmaları hem de tüketicileri uyardı.

SADECE SON KULLANMA TARİHİNE BAKIYORSANIZ DİKKAT!

Tüketiciler şikayetlerini “Bir sağlık uzmanının uyarısı üzerine aldığım yoğurtun kabının altındaki işaretleri inceledim. Hepsinin bir anlamı varmış. Kabın altına veya yanına baktınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. Benim yoğurt kabımda üçgen içinde rakam yoktu. Eğer ürünün altında hiçbir rakam yoksa aman dikkat almamaya dikkat ederim ama bugün aceleyle aldığım bir yoğurtta bu işaret yoktu. Sağlıklı plastik olması açısından bu işaretin içinde 5 rakamı yazmalıymış. Mesajımı okuduğunuzda, tercihiniz olan markanın kabının altına bir bakmanızı öneririm.” şeklinde dile getirerek uyardılar.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

“Plastik türünün sağlığa zararlı olup olmadığını anlamak için numarasına bakın” diyen Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında şu uyarılarda bulundu:

“Tüketicilerin ve uzmanların plastik ürünlerin gıdada kullanımı hakkında verdikleri bilgiler gerçekten çok çarpıcı. Plastikler türlerine göre 1’den başlayarak 7’ye kadar numaralandırılıyor. Özellikle Herhangi bir plastik ürün ile sunulan gıdayı alırken ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Bağımsız ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı göreceksiniz. Eğer numara varsa kolay ama yoksa aman dikkat. Yoğurt kaplarında üçgen içinde 5 rakamı vardır. 5 rakamı poliproplendir ve zararsızdır. 5 rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır. 3, 6 ve 7 no'lu plastiklerden uzak durulmalı. Bunlar zararlıdır. Yoğurt alırken kullandığı plastiğe göre tercihinizi yapın.”

Nasıl anlıyoruz?

Kabın altına veya yanına baktınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. Benim yoğurt kabımda üçgen içinde 5 rakamı vardı. 5 numara “polipropilen”dir, altında da zaten "PP" yazar.

DİKKAT! 3, 6 ve 7 yazanları almayın, “5” yazmalı...

Plastikte kanser tehlikesi... Hangi plastikler zararlı?

Plastikler türlerine göre sınıflandırılıyor. Bu türler 1’den 7’ye kadar numaralandırılıyor.

Özellikle 3, 6 ve 7 no’lu plastiklerden uzak durmak şart! O halde hangi plastik türünün zararlı olduğunu anlamak için öncelikle numarasına bakmak gerekiyor. Herhangi bir plastik ürün alırken ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Ya bağımsız, ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı görebilirsiniz. Eğer ürünün altında hiçbir rakam yoksa aman dikkat! Türkiye'de özellikle semt pazarlarında satılan ürünlerde yok! Numara varsa işiniz daha kolay.

Peki hangi numara, hangi üründe kullanılıyor? Hangileri zararlı, hangileri değil? İşte evde kullanılan plastikleri ayırmanız için üçgen içindeki numaralar hakkında bilmeniz gerekenler:

1. PET veya PETE Polietilen: Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır. Zararsızdır.

2. HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen: Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde bulunur. Zararsızdır.

3. PVC Polivinil klorid: Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır. Zararlıdır!

4. LDPE Az yoğunluklu polietilen: Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır.

5. PP Poliproplen: Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır.

6. PS Polistiren: Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerdedir. Zararlıdır.

7. DİĞER: Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. Zararlıdır.

3, 6 ve 7 numaralı plastik kaplar içinde ambalajlanmış gıdalardan uzak duralım!.

Nasıl ama?? Etikete dikkat edelim derken, mevsiminde tüketelim derken, imkanlarımızı zorlayıp organik mi tüketsek derken, buyurun buradan yakın !

Bence bu yazı sadece yoğurt kapları olarak algılanmamalı. Aldığımız tereyağ, hazır ayran vs ürünlerin de altlarına bakmalıyız.

Akşam yazıyı okuduktan sonra dolaptaki yoğurt kabının altına baktım, 6 yazdığını gördüm. Üstelik gayet bilinen bir marka, çok satan bir marka. Çok üzüldüm ve kızdım açıkçası. Firmaya mail atıp şikayetimi bildireceğim. En azından bilsinler, belki kendilerinie çeki düzen verirler. Daha önce de yazdığım gibi, bizler bu firmaların yanında küçük gibi gözüksek de, firmaları tüketim alışkanlıklarımız ile yaşatıyoruz. Biz olmazsak onlar da olmaz. Yani kendimize ve sağlığımıza değer verelim, verilmesini salayalım bu en doğal hakkımız.

Eğer üşenmezseniz ve önem verirseniz, plastik ambalajlarınızın altlarını kontrol edin. Sağlıksız ambalaj kullanılmışsa ilgili firmalara,

" Firmanızın ... ürününü ailecek severek tüketiyorduk. Ancak kullandığınız ambalajın altında .... rakamını gördük. bunun sağlığa aykırı olduğu yönünde araştırmalar olduğundan ürününüzü bir daha satın almayacağımızı üzülerek bildiririz"  

içeriğinde bir mail atabilirsiniz. Hukuki anlamda herhangi bir yaptırıma maruz kalmazsınız bunu bir avukat olarak garanti ederim. Çünkü yazışma sizin ve ilgili firmanın arasında kalacaktır, isim zikredip alenen kötülememektesiniz. Alabileceğiniz en kötü cevap, "yanlış biliyorsunuz sağlıklı ambalaj kullanıyoruz" olabilir.

Eminim tüm tüketiciler birleşse firmalar bir şekilde yola gelecekler, ama nerede bizde o bilinç ve beraber hareket etme güdüsü?Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Zirve100 Site istatistikleri
Zirve100 Sayac