Yaşam Notlarım'a Hoş Geldiniz.15 Nisan 2015 Çarşamba

Çocuğun Cinsel Eğitimi ve Tacizden Korunma Rehberi

Özgecan'ın katlinden sonra, kendimi kaybettiğim, hayata ve insanlara bakış açımı tekrar tekrar sorguladığım ve söz konusu Defne olunca, panik olarak, konuya bir yerlerden girmem gerektiğini düşündüğüm doğrudur.

Önce Defne'ye cinsel eğitim vermem gerektiğine karar verdim, ancak sonra bunun erken olacağını anlayıp, kendimden başlamaya karar verdim. Ve yine kendimi en yakın kitapçılara attım. Saatler süren arama, tarama, eleme çalışmalarından sonra tahmin edeceğiniz gibi sonuç hüsrandı. Ya aradığım içerik yoktu ya da bulduğum kitap çok yüzeyseldi. Hiç adetim olmamasına rağmen internetten kitap aramaya ve almaya karar verdim, ben ki okumadan, dokunmadan asla kitap alamam. Ama anladım ki "tabuları yıkmak" gerekiyor bazen. İşte o bazen, beni bu muhteşem kitaba götürdü.

Kitapçılarda kolay kolay bulamayacağınız, 2010'da, 1.000 adetle ilk baskısını yapmış ve sanırım daha da baskısı olmayan bir kitap, "Çocuğun Cinsel Eğitimi ve Tacizden Korunma Rehberi". Anne, baba ve öğretmenler için demiş ancak bence genellenmeli, herkes için. Çeviri bir kitap, orjinali İngilizce. Çok detaylı, kendi kendini tekrar eden, bu yüzden ve konu itibariyle okunması zor, tabii nahoş bir kitap. Ancak bunlar "mutlaka okunması" gerekir gerçekliğine engel değil.

Kitap bölümler, alt başlıklar halinde konuyu inceliyor. Çocuk cinsel istismarı nedir, gerçek hayatta ve internet üzerinden nasıl gelişir, çocuk cinsel istismarı belirtileri nelerdir, çocuğu korumak için ne yapmak gerekir, bir pedofilin (çocuk cinsel istismarcısı) gözünden durum, çocuğun normal cinsel gelişimi nasıldır, nasıl olmalıdır....  gibi.

"Bilmediğimiz şeyler var mı ki içinde?" diye sorarsanız, ben kendi açımdan buldum. Bir örnek vermem gerekirse, çocuk cinsel istismarcıların büyük kısmı aileye yakın, herkesin güvendiği ve sevdiği biri, akraba/ yakın arkadaş gibi bu yüzden de tespit edilmeleri, çocuk anlatsa bile, ki çocuğun bunu anlatması düşük bir ihtimal, çocuğa inanılması zor biri.

Kitap, kendisini okutuyor, hem de altını çizdire çizdire. Gözlemlere, araştırmalara, polis kayıtlarına dayandırılmış, yani gerçek.

Ve şimdi dikkat ettim ki, kitap, aldığım idefix'te tükenmiş gözüküyor, belki başka sitelerden ya da yayınevinden (Sistem Yayıncılık) bulunabilir. Ben satın aldığımda 5(beş) liraydı ki, böyle bir kitap ve içerik için çok çok uygun, hatta yok pahasınaydı.

Alın, okuyun, okutun, saklayın, tekrar okuyun... En önemlisi de çocukları, yaşları kaç olursa olsun iyi dinleyin, gözlemleyin, onlara inanın. Yakın çevreniz açısındansa, aşırıya ve paranoyaya kaçmaksızın temkinli olun. Kitabın söylediği gibi, "çocuk cinsel istismarcıları, filmlerdeki gibi, çocuk parklarının bir köşesine oturmuş, siyah yağmurluklu, korkunç görünümlü adamlar değildir"....

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Zirve100 Site istatistikleri
Zirve100 Sayac